PBSz podczas XXIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej

W poniedziałek, 24 lutego, rozpoczęła się XXIX Szkoła Eksploatacji Podziemnej – jedna z najważniejszych branżowych, naukowo-praktycznych konferencji, podczas której Przedsiębiorstwo Budowy Szybów zainaugurowało obchody swojego jubileuszu 75-lecia istnienia.

Podczas tej rekordowej edycji pod względem ilości wystąpień oraz liczby uczestników, tym razem przewodnim przedmiotem debaty była przede wszystkim przyszłość branży górniczej w czasie transformacji energetycznej, my jednak, rozpoczęliśmy swój udział w forum, wystąpieniem nawiązującym do przeszłości. Tak się składa, że to właśnie w pierwszym kwartale 2020 roku przypada rocznica 75-lecia działalności naszej firmy.O historii PBSz, ogromnym wkładzie w rozwój polskiego górnictwa, o jego zmianach i ewolucji opowiadał  Wiceprezes Zarządu PBSz – Marcin Mieszczak. Publiczności zaprezentowaliśmy też krótki film, który w wielkim skrócie obrazuje tak długą historię, przemiany, różnorodność zadań, projektów i inwestycji, które realizowaliśmy w ciągu minionych dziesięcioleci.

W drugim dniu konferencji PBSz był gospodarzem specjalnej, jubileuszowej sesji szybowej, której punktem wyjścia, hasłem do dyskusji były nowe wyzwania w specjalistycznym budownictwie podziemnym. Ponad dwadzieścia wystąpień i zaprezentowanych referatów przedstawicieli firm, naszych partnerów biznesowych, specjalistów budownictwa podziemnego w tym także naszych pracowników działów górniczych i projektowego. W tym roku wybraliśmy dwa tematy, były nimi: Układ technologicznej sieci sprężonego powietrza zbudowany w oparciu o system złączek mechanicznych, rozwiązanie które zostało zastosowane podczas realizacji naszego kontraktu - budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski oraz Wykorzystanie kubłowego górniczego wyciągu szybowego do prowadzenia jazdy ludzi na Szybie 1Bzie (Jan Paweł) w KWK Jastrzębie-Bzie.

We wtorkowy wieczór podczas galowej części konferencji swoje wystąpienie, szerszej publiczności zasiadającej na widowni teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, zaprezentował Dariusz Modrzejewski –Prezes Zarządu PBSz. Opowiedział o szczególnym roku dla naszej firmy, niedawnych istotnych zmianach, dzięki którym przedsiębiorstwo może wciąż się rozwijać i dopasowywać do obecnych, niełatwych warunków rynkowych branży, a także o naszej bogatej historii z której jesteśmy bardzo dumni. Kluczowym momentem wystąpienia było wręczenie okolicznościowych, unikalnych statuetek dla osób, które szczególnie wpisały się w losy Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, a którym przy okazji świętowania naszego jubileuszu, chcieliśmy podziękować i w symboliczny sposób zaznaczyć nasze uznanie i podziękowania. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się: Prezes Zarządu JSW SA Włodzimierz Hereźniak,  Wiceprezes Zarządu JSW SA Artur Dyczko,  prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, prof. dr hab. inż. Piotr Czaja,  prof. nzw. dr hab. inż. Henryk Kleta, Prezes WUG Adam Mirek.

Konferencja zakończyła się w środę, kolejna edycja w której wzięliśmy udział była dla nas okazją nie tylko do zaprezentowania naszej działalności ale także do sprawdzenia i obserwacji tego co dzieje się w branży, do nauki, wymiany doświadczeń, wzajemnych inspiracji. Tegoroczna edycja nie skupiła się bowiem tylko na energetyce i górnictwie węglowym oraz ich przyszłości, podjęto także zagadnienia nowych technik i technologii w podziemnej eksploatacji złóż, zabezpieczaniu wyrobisk, innowacyjnych rozwiązaniach opracowywane przez naukowców, cyfryzacji górnictwa i nowych rozwiązaniach dla bezpieczeństwa.

Zestawienie referatów PBSz podczas SEP w minionych latach