TO JUŻ 75 LAT…

Temu, kto interesuje się powstawaniem i budowaniem kopalń, a przede wszystkim tematyką szybów górniczych, takiej marki jak PBSz nie trzeba przedstawiać. 337 oddanych do eksploatacji szybów, 135 000 metrów zgłębionych szybów górniczych, setki tysięcy metrów sześciennych wydrążonych komór, wlotów i zbiorników, oprócz tego łącznie ponad 100 000 metrów wydrążonych wyrobisk kopalń węgla kamiennego oraz kopalń rud.

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów w 1945 r. rozpoczynało swoją działalność od przejęcia pracowników oraz budowanych obiektów górniczych po małych firmach poniemieckich. Powołane w marcu przez pełnomocnika rządu przedsiębiorstwo o nazwie Budowa Szybów i Roboty Górnicze/Przedsiębiorstwo Budowy Szybów PIII z siedzibą w Bytomiu (jako oddział PIII) zostało utworzone na bazie firm: „Stephan, Frölich i Klüpfel”, „Szczęść Boże”, „Kuboszok”, „Krupp Stahl” oraz „Schweinitz”. Dzisiaj, po 75 latach, to jedna z najbardziej specjalistycznych firm górniczych w branży w Polsce i na świecie, zatrudniająca ponad tysiąc osób, realizująca największe inwestycje w polskim górnictwie. Ponad siedem dekad ciekawej historii to zmieniające się warunki rynkowe, ludzie oraz możliwości technologiczne i sprzętowe. Ale wartości, na których zbudowano działalność firmy, pozostają wciąż niezmienne. To przede wszystkim ciężka praca, ciągły rozwój, potencjał, wiedza i doświadczenie naszych pracowników oraz know-how przekazywane i udoskonalane przez lata działalności. To także tradycja górnicza, którą niezwykle szanujemy i kultywujemy, właśnie chociażby przez świętowanie kolejnego jubileuszu istnienia naszego przedsiębiorstwa, który jest okazją, by przyjrzeć się tak ciekawej i długiej górniczej historii, której jesteśmy częścią, a co jest dla nas powodem do dumy. Tradycja i tak długa obecność na rynku to jednak niewystarczające czynniki, by odnosić sukcesy i przetrwać, w przedsiębiorstwie od zawsze można było zauważyć wyjątkową dbałość i przekonanie o tym, że potrzeba doskonalenia technologii, bezpieczeństwa i szybkości wykonywanych usług są istotnymi czynnikami naszych osiągnięć i motorem napędowym rozwoju. Mamy dużą, unikalną wiedzę i doświadczenie w budowie szybów – mówi prezes zarządu PBSz, Dariusz Modrzejewski. Jeśli chodzi o roboty poziome, to wiedza jest powszechna w branży, choć mamy już szereg pomysłów, które z czasem będziemy uruchamiać, żeby zyskać przewagę techniczną i technologiczną nad konkurencją. Ale jeśli chodzi o projektowanie i budowę szybów, to jesteśmy – nie boję się tego powiedzieć – wyjątkowi – podkreśla prezes.

W ciągu swej 75-letniej historii spółka była szczególnie nastawiona na budownictwo szybowe. W tym obszarze ma ona na swoim koncie wiele innowacyjnych rozwiązań, opracowanych norm i instrukcji wykonawczych, które weszły do powszechnego użytku w całym polskim budownictwie szybowym, wywierając wpływ na jego poziom i zaawansowanie techniczne. Jednocześnie rozwój firmy był ściśle uzależniony od rozwoju górnictwa w Polsce i postępował wraz z głębieniem i pogłębianiem szybów. − Oczywiście rozwój jest bardzo ważny, jednak bezsprzecznie od zawsze jedną z największych wartości oraz siłą naszej firmy byli i są ludzie, z którymi mam okazję pracować. Załoga PBSz jest jak wielka maszyna i każdy jej element jest niezbędny do właściwego funkcjonowania całości. Ciężko i wydajnie pracujemy, potrafimy myśleć perspektywicznie, swoje zadania wykonujemy kompetentnie i fachowo. I to są właśnie rzeczy, z których jestem naprawdę dumny. Cała załoga nie zatrzymuje się, staramy się codziennie podążać do przodu, rozwiązywać pojawiające się problemy i to daje poczucie dobrze wykonywanej pracy – wskazuje Marcin Mieszczak, wiceprezes zarządu PBSz. Nie byłoby tego jubileuszu, gdyby nie pokolenia pracowników, którzy codziennie budowali i budują pozycję firmy. Dzięki wysokim kwalifi kacjom kadry inżynieryjno-technicznej, wiedzy, doświadczeniu i kompetencji specjalistów z wielu dziedzin przedsiębiorstwo realizuje najbardziej złożone projekty górnicze. Między innymi dzięki własnemu działowi projektowemu w strukturze firmy, który daje możliwość projektantom, konstruktorom i technologom utrzymywania stałego, ścisłego kontaktu z wykonawcami realizującymi zadania inwestycyjne w oparciu o wykonane projekty. Spółka jest więc – pod względem technicznym, organizacyjnym oraz logistycznym –           w stanie sprostać realizacji nawet najtrudniejszych zadań, począwszy od etapu projektowania aż do budowy kopalni „pod klucz”, w trudnych warunkach geologicznych, najwyższym zagrożeniu metanowym, pożarowym i wodnym, przy niebezpieczeństwie wybuchu pyłu węglowego. Dodatkową przewagę konkurencyjną dają nam własny park maszynowy, baza konstrukcyjno-remontowa oraz tabor transportowy. W chwili obecnej przedsiębiorstwo posiada 35 maszyn wyciągowych, ponad 160 wciągarek wolnobieżnych i kołowrotów, 3 tymczasowe wieże szybowe oraz ponad 70 samojezdnych maszyn górniczych.

Przedsiębiorstwo cały czas się przekształca, dostosowując się wielkością i możliwościami wykonawczymi do aktualnej sytuacji rynkowej, realiów gospodarczych w kraju i na świecie. W maju 2019 roku PBSz dołączył do Grupy Kapitałowej JSW – było to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie minionego roku. W najbliższych latach będziemy aktywnym członkiem Grupy Kapitałowej JSW, kluczowym dla realizacji jej misji i strategii oraz czołowym partnerem dla nabywców naszych usług w Polsce, tworząc bezpieczną przestrzeń podziemną – podsumowuje Mirosław Ogonowski, wiceprezes zarządu PBSz. 2020 rok jest dla naszej firmy rokiem szczególnym, ponieważ obchodzimy 75-lecie istnienia. Obchody jubileuszu rozpoczęły się w lutym podczas 29. Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która odbyła się 24-26 lutego w Krakowie, a której patronem było Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA – dodaje Andrzej Palarczyk, wiceprezes zarządu. Z tej okazji oprócz referatów, które jak co roku przygotowaliśmy  w oparciu o nasze najnowsze doświadczenia i realizacje związane z tematyką budownictwa szybowego, odnieśliśmy się także do zasobnej i ciekawej przeszłości. Ponadto nasza najnowsza historia, ostatnie 5 lat zadań, inwestycji w polskim górnictwie, to różnorodne wyzwania i złożone realizacje, którym staraliśmy się sprostać, a które zaprezentowane zostały w specjalnym jubileuszowym wydaniu magazynu „Inżynieria Górnicza”   w całości poświęconemu dokonaniom i realizacjom naszej firmy.