PBSz SA upamiętnia 40. rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich

Z inicjatywy Fundacji JSW oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były także okazją do przypomnienia i upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat, do tej akcji przyłączyło się Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA.

W 2020 roku mija 40 lat od podpisania przez Komisję Rządową i Prezydium Międzyzakładowe Komitetu Strajkowego w kopalni Manifest Lipcowy Porozumień Jastrzębskich- dokumentu zawierającego 21 postulatów gwarantujących między innymi wolne soboty i niedziele, wprowadzenie płacy minimalnej, spora część tych postulatów dotyczyła spraw socjalnych górników, które w przyszłości miały znaczenia dla pracowników w całej Polsce.

By pamięć o tych wydarzeniach pozostała wciąż żywa, obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości stało się doskonałą okazją do symbolicznego przypomnienia lokalnej społeczności, nie tylko związanej z górnictwem o roli i miejscu Porozumień Jastrzębskich. W minioną środę po zmroku na budynku elewacji naszej siedziby jak i innych budynków należących do Grupy Kapitałowej JSW została wyświetlona liczba 40 symbolizująca tę okrągłą rocznicę.

Wspólna akcja spółek Grupy JSW przypominająca o tych ważnych wydarzeniach w naszym regionie była jednym z elementów obchodów Święta Niepodległości, więcej informacji o minionych i trwających inicjatywach na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.